بند برنامه نویسی application دانلود برنامه

بند: برنامه نویسی application دانلود برنامه آموزشی معرفی ماشین سیستم آموزش

بررسی قیمت دلار در هفته گذشته حاکی از جدال عوامل افزایشی و کاهشی در بازار هست. بر این اساس، رشد قیمت حواله درهم و شکست مقاومتی قیمت ۴ هزار ۴۵۰ تومان به عنوان عو

قطب‌نمای حرکت دلار

قطب نمای حرکت دلار

عبارات مهم : بازار

بررسی قیمت دلار در هفته گذشته حاکی از جدال عوامل افزایشی و کاهشی در بازار هست. بر این اساس، رشد قیمت حواله درهم و شکست مقاومتی قیمت ۴ هزار ۴۵۰ تومان به عنوان عوامل افزایشی معرفی شدند. در مقابل، پررنگ شدن نقش بازارساز، بازگشت قیمت دلار در روز انتهایی هفته گذشته، افت قیمت در معاملات پشت خطی انتهای هفته و خروج احتمالی سکه بازان از بازار به عنوان عوامل اثرگذار در کم کردن قیمت دلار مطرح شدند. ارزیابی صورت گرفته از فضای بازار حاکی از آن است که با قوت گرفتن عوامل کاهشی، نقش مدیریتی بازارساز می تواند روند آتی حرکتی شاخص ارزی را تعیین کند.

جدال ها در بازار ارز اوج گرفته است: یک طرف بازیگران بازارساز قرار دارند و طرف دیگر، دسته های مختلفی از خریداران دلار. این رودررویی در روز پنج شنبه در مقاطع متفاوت برندگان متفاوتی داشت؛ در ابتدای روز زیاد دلالان دست اوج را داشتند، ولی هر چقدر به ساعات انتهایی روز نزدیک تر شدیم، اثرات عرضه بازارساز زیاد در معاملات به چشم خورد. روز پنج شنبه دلار در شروع روز از مرز ۴ هزار و ۴۵۰ تومان عبور کرد و در همان ۴۰ دقیقه ابتدای روز حتی محدوده ۴ هزار و ۴۸۰ تومان را نیز شکست.

قطب‌نمای حرکت دلار

با این حال، با زیاد کردن عرضه بازارساز و ورود بخشی از دلارهای فروخته شده است بازیگران بازارساز به کف معاملات پاساژ افشار، قیمت از سقف روزانه عقب نشینی و به سوی محدوده ۴ هزار و ۴۷۰ تومان حرکت کرد. درنهایت دلار روز آخر هفته را با قیمت ۴ هزار و ۴۷۴ تومان به آخر برد که افزایشی ۲۵ تومانی نسبت به روز چهارشنبه داشت.

فعالان ارزی عوامل متمایزی را در زیاد کردن قیمت دلار دخیل دانستند؛ بخشی زیاد به متغیرهای فنی اشاره داشتند، گروهی رشد قیمت حواله درهم را موثر دانستند و بعضی دیگر زیاد کردن ارزش دلار درمناطق همسایه را اثرگذارتر عنوان کردند.

بررسی قیمت دلار در هفته گذشته حاکی از جدال عوامل افزایشی و کاهشی در بازار هست. بر این اساس، رشد قیمت حواله درهم و شکست مقاومتی قیمت ۴ هزار ۴۵۰ تومان به عنوان عو

در این میان، با وجود روند افزایشی دلار در هفته گذشته و عبور از سطح مهم ۴ هزار و ۴۵۰ تومان، عده ای از معامله گران انتظار اصلاح روند افزایشی را دارند. آنها اشاره ها و دلایل متفاوتی را نیز جهت این آینده نگری مطرح کرده اند. مقاومت شدید بانک مرکزی و زیاد کردن عرضه بازیگران بازارساز، برگشت قیمت دلار در روز پنج شنبه، افت قیمت در معاملات پشت خطی انتهای هفته، خروج احتمالی سکه بازان از بازار ارز و افت دلار در بازارهای همسایه نشانه هایی بودند که از سوی بعضی فعالان به عنوان سیگنال های کاهشی از آنها یاد می شد.

از نظر آنها، با قدرت گیری نیروهای کاهشی به آرامی دلار در مسیر نزولی قرار می گیرد و درنهایت در انتهای سال با زیاد کردن زیاد فروش ها در زیر کانال ۴ هزار و ۴۰۰ تومان به کار خود آخر خواهد داد. با این حال، باید دید مطابق انتظار این دسته قیمت دلار زیاد کردن خاصی را تجربه نخواهد کرد یا مطابق انتظار افزایشی شماری از معامله گران حتی از نقطه مقاومتی مهم ۴ هزار و ۴۹۴ تومان نیز عبور خواهد کرد. افزایشی های بازار باور دارند، اوج بودن قیمت حواله درهم، شکست یک مقاومت فنی مهم و ورود تقاضاهای تازه به بازار از جمله عواملی هستند که می توانند دلار را در مرزشکنی بعدی یاری کنند. از نظر آنها بعد از این مرزشکنی قیمت دلار به سوی کانال ۴ هزار و ۶۰۰ تومان حرکت خواهد کرد.

فراز و فرود روز آخر

قطب‌نمای حرکت دلار

از نظر فعالان، زیاد کردن روز پنج شنبه دلار از دو ناحیه کلید خورد: اول معاملات پشت خطی، دوم زیاد کردن تقاضا در شهرستان ها پیش از شروع بازار تهران. براساس اطلاعات کانال های مجازی اطلاع رسانی بازار ارز، در ساعات انتهایی روز چهارشنبه میزان خریدها در بازار کمی اوج رفت.

در این شرایط، رشد قیمت در ساعات انتهایی پنجمین روز هفته موجب شد که معامله گران شهرستانی با هیجان بیشتری در ابتدای روز پنج شنبه (حدود ساعت ۱۰ صبح) وارد بازار ارز شوند و با قیمت های اوج اقدام به خرید کنند. به گفته یکی از بازیگران ارزی، نخستین معامله در شیراز با قیمتی حدود ۴ هزار و ۴۸۰ تومان صورت گرفت و بعد از آن مشاهده شد که دلار در معاملات فردایی و امروزی مشهد به بالای محدوده ۴ هزار و ۴۶۰ تومان رسید. بازار سبزه میدان نیز با رصد فعالیت معامله گران شهرستانی حدود ساعت ۱۱ صبح معاملات خود را با قیمت ۴ هزار و ۴۶۵ تومان کلید زد که نشان دهنده زیاد کردن ۱۶ تومانی نسبت به روز چهارشنبه و شکست مرز ۴ هزار و ۴۵۰ تومانی بود.

بررسی قیمت دلار در هفته گذشته حاکی از جدال عوامل افزایشی و کاهشی در بازار هست. بر این اساس، رشد قیمت حواله درهم و شکست مقاومتی قیمت ۴ هزار ۴۵۰ تومان به عنوان عو

شکست این مرز هیجان ها را به اندازه ای در بازار اوج برد که قیمت به سرعت محدوده های ۴ هزار و ۴۶۰ تومانی و ۴ هزار و ۴۷۰ تومانی را پشت سر گذاشت و تا نقطه ۴ هزار و ۴۸۵ تومان رشد کرد. بعضی منابع غیررسمی اطلاع دادند که حتی در دقایق کوتاهی دلار بالای ۴ هزار و ۴۹۰ تومان قرار گرفت. توصیه مهم آنجا بود که هیجان ابتدایی چنان زیاد بود که فضای بازار را از تعادل خارج کرد و موجب شد کمتر معامله گری تمایلی به فروش ارز داشته باشد. در چنین شرایطی، حضور و عرضه بازیگران بازارساز در پاساژ افشار بود که موجب شد قیمت دلار نه تنها رشد بیشتری را تجربه نکند؛ بلکه عرضه و تقاضا به یک حالت تعادل برسد و در نهایت نیز قیمت از محدوده ۴ هزار و ۴۸۰ تومان خارج شود.

روند قیمت در سایر شهرستان ها، مناطق مرزی و معاملات فردایی نیز در انتهای روز مشابه روند بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران شد. در ابتدای روز قیمت ها اوج گرفتند ولی از بعدازظهر اصلاح قیمت ها شروع شد؛ اصلاحی که حتی بعد از آخر ساعت کار رسمی بازار در معاملات پشت خطی ادامه داشت. به گفته یکی از بازیگران ارزی در انتهای روز پنج شنبه در معاملات پشت خطی دلار فردایی زیر محدوده ۴هزار و ۴۶۰ تومان معامله می شد. دلار که در بازار مشهد به سقف ۴ هزار و ۴۸۰ تومان رسیده بود، در معاملات پشت خطی به زیر مرز ۴ هزار و ۴۵۰ تومان رفت. باید دید همان طور که زیاد کردن دلار از معاملات پشت خطی کلید خورد، آیا شروع کم کردن آن از همین معاملات خواهد بود؟

قطب‌نمای حرکت دلار

نشانه های کاهشی در بازار

پیغام بازارساز و زیاد کردن عرضه: روند افزایشی دلار طی هفته موجب شده است بود که تعداد زیادی از افراد تازه وارد بازار شوند که بعضا مشمول بر مردم عادی نیز می شدند. در چنین شرایطی، مدیر کل بانک مرکزی در توییتی هشدار داد که زیاد کردن قیمت ارز پایدار نیست و آینده نگری کرد که براساس روند هر ساله قیمت دلار در ماه های بهمن و اسفند در مسیر کاهشی قرار می گیرد. در کنار این سیگنال، روز پنج شنبه به طور عملی نیز میزان عرضه بازیگران بازارساز اوج رفت و آنها اقدام به عرضه ارز در بسته های ۵۰ هزار تایی کردند که نقش مهمی در توقف روند دلار داشت.

به گفته فعالان، تعداد زیادی از صرافی های بانکی نیز روز پنج شنبه اقدام به عرضه ارز کردند. البته به گفته یکی از بازیگران ارزی به علت ساعات اداری بانک ها، این عرضه کمی بعد از ساعت یک بعدازظهر به آخر رسید.خروج احتمالی سکه بازان از بازار ارز: به گفته بعضی از فعالان بازار، روز پنج شنبه خریداران سکه نیز تلاش کردند با زیاد کردن خریدهای ارزی خود قیمت دلار را بالاتر بیاورند تا قیمت فلز گرانبهای داخلی را افزایشی کنند. با این حال، بعد از آخر ساعت کار رسمی بازار، میزان فروش های سکه بازان تا حد زیادی اوج رفت و قیمت این فلز گرانبها حتی جهت معاملات آتی روز شنبه زیر سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش رفت.

این در حالی بود که روز پنج شنبه را با تحرکات بازیگران خود با قیمت یک میلیون و ۵۰۸ هزار تومان به آخر برده بود. از نظر بعضی فعالان، عوض کردن انتظارات در بازار سکه می تواند گامی در جهت کم کردن فشار به قیمت دلار باشد. بعضی دیگر، افت سکه را ناشی از کم کردن ارزش دلار در معاملات پشت خطی و بازگشت قیمت دلار از سقف روزانه دانستند.افت ارزش دلار در کشورهای همسایه: به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، روز پنج شنبه ارزش دلار در منطقه سلیمانیه عراق به بالای ۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید؛ ولی در ساعات انتهایی این معاملات قیمت بار دیگر به زیر مرز یاد شده است بازگشت.

در مورد معاملات بازار هرات افغانستان نیز چنین روند قیمتی رقم خورد و قیمت ها از سقف های ابتدای روز عدول کردند؛ درحالی که عده ای از معامله گران این عنوان را نشانه ای از احتمال افت زیاد دلار در بازار داخلی دانستند، گروهی دیگر باور داشتند، این اتفاق تنها یک اصلاح قیمتی است که با فشار «جاماندگان ارزی» صورت گرفته هست. یعنی افرادی که از رشد قیمت دلار جا مانده بودند، تلاش کردند با زیاد کردن فروش ها قیمت ها را پایین بیاورند تا زمینه را جهت خریدهای خود فراهم آورند.

نشانه های افزایشی در بازار

بالا بودن قیمت حواله درهم: روز پنج شنبه قیمت حواله درهم از محدوده هزار و ۲۳۰ تومان عبور کرد و روی عدد هزار و ۲۳۲ تومان قرار گرفت. به گفته فعالان، با این سطح از قیمت درهم، ارزش دلار در بازار داخلی بالای ۴ هزار و ۵۰۰ تومان هست. به گفته یکی از بازیگران ارزی، بعضی از صرافی ها به واسطه هراسی که از بحث های مالیات ارزش افزوده در دبی دارند، تلاش می کنند از شبکه بانکی جهت جا به جایی های ارزی خود استفاده نکنند و همین عنوان هزینه های جانبی زدن حواله از دبی را جهت بعضی صرافان اوج برده است.

این در حالی است که عده زیادی از معامله گران مهم بازار گرفتن مالیات از صرافی ها در دبی را تکذیب کرده اند؛ البته وجود چنین اخباری در هر صورت قیمت ها را می تواند در بازار داخلی تحت تاثیر قرار دهد.شکست مقاومت مهم ۴۴۵۰: به گفته فعالان، مرز ۴ هزار و ۴۵۰ تومانی، مرز بسیار مهمی در معاملات دلار بود. عبور دلار از این مرز می تواند تقاضاهای بیشتری را وارد بازار کند و زمینه را جهت ورود دلار به سطوح بعدی فراهم کند. به گفته فعالان، هم اکنون معامله گران فنی از جمله بااهمیت ترین خریداران بازار هستند و در صورتی که روند قیمت اصلاح نشود، آنها می توانند با ادامه خریدهای خود دلار را از مرز ۴ هزار و ۵۰۰ تومان عبور دهند.

رسانه های برون مرزی با بزرگنمایی اتفاقات بازار ارز بر هیجان معاملات افزوده اند. اعلام قیمت های غیرواقعی، ارجاع به قیمت های ثبت شده است در ساعات مرده بازار و دادن کدهای اشتباه در مورد دلایل رشد قیمت ارز، از جمله موضوعاتی هستند که جوسازی رسانه های بیگانه از طریق آنها صورت می گیرد. به عنوان مثال، در روزهای انتهایی هفته در کانال تلگرامی یکی از این رسانه ها عنوان شد قیمت سکه به یک میلیون و 550 هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که در بدبینانه ترین حالت قیمت سکه در بازار به بالای یک میلیون و 520 هزار تومان نرفت. در کنار این اعلام شد قیمت دلار روز چهارشنبه تا 4 هزارو و 470 تومان افزایش کرد، حال آنکه قیمت این ارز در معاملات پشت خطی و وقت های مرده بازار به این سطح قیمتی رسید. قیمت هایی که معمولا به وسیله دلالان جهت زیاد کردن دامنه نوسانات در روز بعد ایجاد می شود و جنبه جوسازی دارد. افزون بر اینها، علت رشد دلار در این رسانه ها مرتب به دولت نسبت داده می شود. حال آنکه بازیگران بازارساز تنها در ۲ روز انتهایی هفته نزدیک به ۲۰ میلیون دلار را در پاساژ افشار به فروش رساندند تا مانع از زیاد کردن نوسانات شوند.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | بازیگران | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz