بند برنامه نویسی application دانلود برنامه

بند: برنامه نویسی application دانلود برنامه آموزشی معرفی ماشین سیستم آموزش

گت بلاگز اخبار گوناگون مردم دنیا سالشان را چه طور اندازه می‌گیرند؟

تقویم ها هر لحظه بخش قابل توجهی از زندگی روزانه جوامع متفاوت را به خود تخصیص داده شده است می‌دهند، تقویم هایی که اگر خوب به آنها نگاه کنید خواهید فهمید که هرکدا

مردم دنیا سالشان را چه طور اندازه می‌گیرند؟

مردم دنیا سالشان را چه طور اندازه می گیرند؟

عبارات مهم : ایران

تقویم ها هر لحظه بخش قابل توجهی از زندگی روزانه جوامع متفاوت را به خود تخصیص داده شده است می دهند، تقویم هایی که اگر خوب به آنها نگاه کنید خواهید فهمید که هرکدامشان آینه فرهنگ و تاریخ یک اقلیم اند.

به گزارش مهر، یکی از لذت های پیش از عید جهت هر ایرانی خریدن گاه شمار یا همان تقویم سال نو است تا با آن بشود پیش، پیش روزهای قرمز را شمرد و محاسبه کرد که هرگز یکی از روزهای تعطیل سال با روزهای جمعه تقارن پیدا کرده باشد. از همین رو می شود به قدمت چندین و چندساله تقویم ها روی طاقچه های ایرانی پی برد. تقویم هجری خورشیدی تقویم رسمی ایرانی هاست طوری که از این جهت می توان گفت که کشور عزیزمان ایران جزو معدود کشورهایی است که بر خلاف بقیه دنیا گاه شمار رسمی آن به جای تقویم میلادی یک تقویم ایرانی- اسلامی هست. همین عنوان بهانه ای شد تا سراغ گاه شمارهای متفاوت در دنیا برویم تقویم هایی که در صفحات هر کدامشان شروع و آخر و اتفاقات یک سال شمسی یا قمری با یکدیگر توفیر دارد و آدم هایی متفاوت دنیا بسته به سرزمین و آیین ارزش از آن ها استفاده می کنند.

مردم دنیا سالشان را چه طور اندازه می‌گیرند؟

گاه شمار هجری

تقویم هجری سال های سال است که عنوان گاه شمار مرسوم در زندگی ایرانی ها مورد استفاده قرار می گیرد. تقویمی که مبدأ آن اسلامی است و بر اساس هجرت پیامبر از مکه به مدینه تنظیم شده است هست. تقویمی که هم قمری و هم خورشیدی است و جهت تعیین مناسبات متفاوت زندگی ایرانیان طی سال در نظر گرفته می شود.

تقویم قمری

تقویم ها هر لحظه بخش قابل توجهی از زندگی روزانه جوامع متفاوت را به خود تخصیص داده شده است می‌دهند، تقویم هایی که اگر خوب به آنها نگاه کنید خواهید فهمید که هرکدا

گاه شمار هجری قمری را می توان تقویم یکسان تمام مسلمانان دنیا دانست تا جایی که همه مسلمانان اتفاقات و مناسک مذهبی خودشان از قبیل مراسم حج، روزه داری در رمضان و یا مراسم خوش حالی ها و عزاداری هایشان را مطابق با همین تقویم در نظر می گیرند. توصیه قابل توجه راجع به این تقویم این است که این گاه شمار به علت مبنا قرار دادن حرکت ماه و متغیر بودن روزهای آن به عنوان تقویم دوم در کشورهای اسلامی مورد استفاده قرار می گیرد.

تقویم خورشیدی

این گاه شمار،تقویمی است که بر اساس روزهای آن می شود محل قرار گرفتن کره زمین در چرخش به دور خورشید را متوجه شد. گاه شماری که در حال حاضر نیز مبنای تقویم ما ایرانی ها به حساب می آید؛ ولی خوب است بدانید که گاه شمار حال حاضر ایرانیان به تقویم جلالی محسوب می شود. تقویمی که وقت ملکشاه سلجوقی به وسیله عمرخیام و جمعی از ریاضیدان های ایرانی تنظیم شد؛ ولی توصیه جالب توجه اینجاست که تا قبل از تاریخ مشروطه این تقویم در کشور عزیزمان ایران چندان جایگاه رسمی ای پیدا نمی کرد. تا اینکه در سال 1289هجری خورشیدی در کشور عزیزمان ایران به کار گرفته و به عنوان تقویم رسمی کشور آشنا شد از جمله شاخصه های این تقویم نام ماه هاست که از اسامی تقویم ایرانی و اوستایی گرفته شده است و از طرف دیگر شروع آن است که با پیدایش بهار در محیط زیست همراه می شود.

مردم دنیا سالشان را چه طور اندازه می‌گیرند؟

گاه شمار میلادی

این تقویم را در حال حاضر شاید بشود به عنوان تقویم رسمی در تمام دنیا دانست طوری که علاوه بر کشورهای مغرب زمین کشورهای خاور دور و عربی و اسلامی نیز از آن به عنوان تقویم رسمی و اداری استفاده می کنند. مبدأ این تقویم به میلاد حضرت عیسی(ع) برمی گردد طراحی اولیه این تقویم به وسیله یک پزشکی ایتالیایی شکل گرفت که بعدها اصلاح و لحاظ کردن سال های کبیسه در وقت پاپ«گریگوری سیزدهم» اتفاق افتاد به همین خاطر به این تقویم، علاوه بر گاه شمار میلادی گاه شمار گریگوری نیز می گویند.

گاه شمار چینی

تقویم ها هر لحظه بخش قابل توجهی از زندگی روزانه جوامع متفاوت را به خود تخصیص داده شده است می‌دهند، تقویم هایی که اگر خوب به آنها نگاه کنید خواهید فهمید که هرکدا

این گاه شمار را نه می شود به طور کامل در دسته تقویم های قمری قرار داد و نه تقویم های شمسی بلکه گاه شمار چینی تلفیقی از هر دو این هاست و یک تقویم قمری-شمسی به حساب می آید و تلفیقی از هردوی آن ها به حساب می آید به همین خاطر در چین از تقویم میلادی به عنوان تقویم رسمی و از تقویم چینی جهت مناسبات سنتی و قدیمی خود چین استفاده می کنند.

گاه شمار هندی ها

مردم دنیا سالشان را چه طور اندازه می‌گیرند؟

اینجا هم با یک تقویم قمری رو به رو هستیم. این سالنامه قدمت آن به هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد تا جایی که هنوز که هنوز است هندوها جهت به جا آوردن مراسم مذهبی در این کشور به این تقویم رجوع می کنند و می شود این گاه شمار را از قدیمی ترین تقویم های حال حاضر در دنیا دانست که همچنان هم مورد استفاده قرار می گیرد.

گاه شمار حیوانی

عده بسیاری به این تقویم علاوه گاه شمار حیوانی، تقویم ترکی هم می گویند. این در حالی است که عده زیادی معتقدند در سال های دور ترکان نام دوازده حیوان را جهت دوازده سال گزینش می کنند تا جایی که در جایی در این باره گفته شده:«برای سال های عمر کودکان، تاریخ نبردها و قهرمانی ها و دیگر چیزها را با گردش سال های دوازده گانه حیوانات می شمارند.» ولی خوب است بدانید که مرسوم شدن این تقویم در کشور ما به وقت یورش مغول به کشور عزیزمان ایران برمی گردد.

گاه شمار بربری

این تقویم را زیاد به کشاورزهای شمال قاره آفریقا نسبت می دهند. این تقویم همچنان میان کشورهای آفریقایی و عربی نیز جهت تنظیم فعالیت های کشاورزان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این تقویم در زبان های دیگر با نام تقویم«فلاحی» نیز آشنا می شود.

واژه های کلیدی: ایران | تقویم | اسلامی | ایرانی | ایرانی | استفاده | ایرانیان | اخبار گوناگون

مردم دنیا سالشان را چه طور اندازه می‌گیرند؟

مردم دنیا سالشان را چه طور اندازه می‌گیرند؟

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz